Berkesi Judit hívta fel a figyelmemet arra a hírre, amely azután szombaton több helyen felbukkant a hazai sajtóban. Egy kaliforniai bíróság részben elutasította az Egyesült Államok női labdarúgó-válogatottja játékosainak keresetét, amelyet Rapinoe-ék az ország labdarúgó-szövetsége ellen indítottak annak érdekében, hogy a férfi és a női játékosok azonos díjazást kapjanak, a US Soccer ne tegyen a nemek között a nőkre hátrányos megkülönböztetést.
A hazai médiumok többsége azzal a címmel jelentette meg a hírt, hogy „A bíróság szerint nem kaphatnak azonos fizetést a férfi és a női focisták”. A mondat alkalmas arra, hogy borzolja a női futballt lenézők kedélyét – de, nem is ez a baj.
A helyzet fonáksága, hogy a bíróság ítélete nem erről szól. R. Gary Klausner bíró az indoklásában azt írta, a női együttes tagjai mérkőzésenkénti bontásban, illetve összességében is több pénzt kaptak a sérelmezett időszakban, mint a férfiválogatott játékosai. Ha a szövegből indulok ki, az nem azt mondja, hogy nem kaphat a női csapat ugyanannyi pénzt, mint a férfi, hanem, hogy nem kap kevesebbet. A kettő nem ugyanaz…
Próbáltam kideríteni, hol lehet az eb elhantolva, különös tekintettel arra, hogy a keresetet indító lányok, Meghan Rapinoe-val az élen, mind azt írták közösségi média oldalaikra, hogy „sokkolta őket a döntés és tovább folytatják a küzdelmet”.
Ezt találtam: "The USWNT have continually said that between March 2013 and December 2016, players could have earned no more than US$99,000, or US$4,950 per match, for playing and winning a series of 20 games in one year. That was 62 per cent less than a men’s national team member could have earned from the same number of matches. Azaz, ha a férfiak ugyanolyan eredményt értek volna el a meccseken, mint a nők, jóval több pénzt kapnak.
Így, egyelőre nincs jobb magyarázatom, mint, hogy valóban elképzelhető, hogy összességében a női játékosok, a USWNT tagjai kaptak annyi dollárt, mint férfitársaik – csak éppen egészen másfajta eredménysorral. A példa kedvéért: a lányok mondjuk öt almát kaptak a világbajnoki címért, a fiúk a maguk teljesítményéért csak négyet, ám, ha ugyanazt érték volna el, mint a lányok – ami azért, valljuk be, gyakorlatilag kizárt, a USMNT a legutóbbi vb-n ott sem volt Oroszországban – akkor viszont nem öt, hanem huszonöt alma a díjazás…
Ha ez így van, akkor jogászként azt mondanám (de nem mondom, mert a teljes tényállás ismerete nélkül felelőtlen és etikátlan lenne), rosszul fogalmazták meg a kereseti kérelmet, eleve a megkülönböztetés tényét kellett volna perelni.
A férfiak és a nők sporttevékenységének azonos díjazása nem újkeletű probléma. Érdemes itt említeni az Egyesült Államok kongresszusának 1972-es, „IX. törvénycikk” néven elhíresült határozatát, amely az oktatási intézményekben (középiskolákban, egyetemeken) azonos források és lehetőségek biztosítását írta elő a férfiak és a nők sportjára. Amerikában gyakorlatilag innen számíthatjuk a női sportok fejlődését. Később a teniszben is láthattunk szép példákat, bizonyos tornákon azonos a férfiak és a nők pénzdíjazása – kíváncsi vagyok, sikerül-e továbblépni ebbe az irányba, ha Federerék elképzelése nyomán összebútorozik az ATP és a WTA.
A futball azonban más tészta, a férfi játékosok bére köszönő viszonyban sincs a nőkével – tény, hogy a megtermelt bevételeik sem. Minden ilyen kérdésben nehéz igazságot tenni – emlékezhetünk a dán női válogatott akciójára is, másfél éve tiltakozásként ki sem álltak a svédek elleni vb-selejtezőre – , nehéz azt a megoldást megtalálni, amely a gazdasági racionalitásoknak és a társadalmi igazságosságnak is megfelel.
Én, valahol mégis csak a szövetségek kifizetéseinél húznám meg a határt: a nemzeti szövetség részére igen is érjen ugyanannyit a női és a férfi válogatott. Ha a nők ugyanazt az eredményt szállítják, kapják ugyanazt a jutalmat. A klubfutball ilyen szempontból más, abba nem is érdemes most belebonyolódni.
Mindenesetre, azt, hogy az Egyesült Államok labdarúgó-szövetségében sincs minden a helyén, azt mutatja: a már említett R. Gary Klausner bíró azt is megállapította, hogy a labdarúgók orvosi, utazási és edzéskörülményei nem azonosak a két nem esetében, így ebben az ügyben június 16-ra meghallgatást rendelt el.
Miközben az Egyesült Államokban a női válogatott tagjai nagyobb közönség előtt játszanak, nagyobb bevételt termelnek, és sikeresebbek is.
Akkor, miért is nem jár nekik legalább ugyanaz?