Az őszi zárással egy időben, érdemes áttekintenünk, hogyan állnak kiemelt női utánpótlás bajnokságaink – tekintettel arra is, hogy a női labdarúgás 2013-2019-es fejlesztési programjában, kiemelt cél a minőségi, nemzetközi szinten is versenyképes utánpótlás megteremtése.
A két korosztályos válogatott, az U19-es és az U17-es csapat „felfutásában”, kétségtelen szerepet játszik az utánpótlás bajnokságok megerősödése. Az MLSZ 2016-ban határozott a második nagypályás (akkor U15, jelenleg U16) bajnokság bevezetéséről, és a döntés hozadéka már rövidtávon is látszik.
Vitathatatlan ugyanakkor, hogy az „önkéntes” alapon szerveződött, kiemelt U16-os bajnokságban is van jelentős játéktudásbeli különbség csapatok között – de ez talán természetes is, illetve az is lesz még egy ideig.
A tabella élén, a kilenccsapatos mezőny egyetlen veretlen csapata, az ETO FC Győr áll. (Nem csak érdekes, de elismerésre méltó is, hogy az U19-es, kiemelt bajnokságot is az ETO vezeti, szintén pontelőnnyel, egyedüli veretlenként.)
A mezőny a 9. fordulón, az „alapszakasz” felén van túl – a 18. fordulót követően, a legjobb öt jut be a rájátszásba, ahol (pontjait magával víve) további négy-négy mérkőzést játszik.
Az élet és az erőviszonyok úgy hozták, hogy már most valószínűsíthető, az ETO (22 pont), a Ferencváros (19), az MTK és a St. Mihály FC (16-16), valamint a Haladás-Viktória (15) jut majd be az elitbe.
A magyar, női bajnoki rendszerben, a kiemelt U16-os bajnokság mellett, két további, területi csoportban is nagypályán játszanak U16-osok. A tulajdonképpeni „NB II-ben”, a Keleti csoportban (7 induló) a Kelen SC (8 mérkőzés/20 pont) vezet a Mercedes-KLA (7/16) és az Astra (8/16) előtt. A Nyugati csoportban (7 induló) szorosabb az élmezőny: jobb gólkülönbségével első a Siófok (8/18), a Veszprém (8/18) előtt, harmadik a Gyirmót (8/16), negyedik a Pápa (7/13).