A célegyeneshez értek a 2019-es, franciaországi, női labdarúgó-világbajnokság selejtezői. Az előttünk álló egy hétben a csapatok lejátsszák a hátralevő csoportmeccseket. A hét csoportgyőztes „egyenes úton” csatlakozik a természetesen már vb-résztvevő házigazdához, Franciaországhoz, a fennmaradó 9. európai helyért pedig a négy legjobb (az UEFA speciális számítási rendszere szerint csak a győztes, valamint a 3. és 4. helyezettek elleni eredmény vehető figyelembe) küzd majd a rájátszásban.
Ha valaki végiggondolja a rendszert, aligha kell neki magyarázni: kétségtelen, hogy a világbajnokság presztizse jóval nagyobb, mint az Európa-bajnokságé, de tény az is, a szupererős csapatok mellett, kutyanehéz bárkinek is kvalifikálnia magát – még akkor is, ha azt látjuk, a hét csoportból ötben még nem dőlt el a csoportelsőség.
Két válogatott nézheti páholyból a végjátékot: Spanyolország és Olaszország, ez a két csapat már megnyerte a csoportját. (Az olaszok pont a férfi vb rajtja előtt kvalifikálták magukat. Akkor készítették azt a mémet, amin, azóta is nevetek: az olasz nők a vb-n, a férfiak pedig a konyhában…)
1. csoport:
A várakozáson felül szereplő, eddig lejátszott 7 meccsén gólt sem kapott Wales vezeti a csoportot 17 ponttal, de miután a piros-fehér-zöldeknek már csak egy meccse van hátra, Anglia a legesélyesebb a győzelemre. Árnyalja a képet, hogy a két brit csapat pénteken, a walesi Newportban találkozik – ha nyerni tudnak a hazaiak, behozhatatlanná válik az előnyük. (Áprilisban, Southamptonban 0-0-t játszottak.) Ha ez a meccs is döntetlenre végződik, vagy az angolok nyernek, akkor viszont a papírforma érvényesül, mert a Lionesses szinte biztosan nem kap majd ki szeptember 4-én, Kazahsztánban.
2. csoport:
Svájc és Skócia küzd a csoportelsőségért. Két-két meccsel a zárás előtt, a svájciak (18 pont) három ponttal jobban állnak, mégsem mondanám, hogy a skótoknak nincs legalább 40 százaléka a továbbjutásra. Holnap, csütörtökön, Skócia–Svájc mérkőzés lesz St. Mirrenben, majd az utolsó játéknapon a skótok Albániában, a svájciak Lengyelországban játszanak.
3. csoport:
Hollandia a csoport esélyese, tekintettel arra is, hogy a hajrában 4 ponttal vezet Norvégia előtt. Az üldöző észak-európaiak pénteken Szlovákiában, Szennán játszanak, ezzel szinte bizonyosan egy pontra csökkentik a hátrányt, a keddi „ki-ki meccs”, az oslói Norvégia–Hollandia rangadó előtt. Ott már egyszerű lehet a képlet, ha Norvégia nyer, csoportelső, vb-résztvevő. Az összeállításban a csoportgyőztesekre koncentrálunk, de érdemes figyelni a tabellák alját is: Szlovákia 0 pontos, Észak-Írország, amely nemrég győzte le U19-eseinket, mindössze 3 pontot szerzett.
4. csoport:
A 4. a mi csoportunk, alkalmasint ezt ismerjük legjobban. Svédország és Dánia 15-15 pontos, fej-fej mellett halad egy-egy vereséggel. A dánok Svédországban kaptak ki, pontosabban nem mentek el a meccsre, a a svédek pedig Ukrajnából mentek haza 0-1-gyel. Csütörtökön a svédek az Ukrajna elleni „visszavágót” játsszák, Göteborgban, a dánok pedig Horvátországot fogadják. A papírforma alapján azonos pontszámmal érkezik majd a két csapat a keddi „csoportdöntőre”, a viborgi dán-svédre is, amelyen a dánok otthon játszanak majd, a svédek viszont döntetlennel is csoportelsők lehetnek. Pernille Harder az egyik kedvenc játékosom, drukkolok neki, de végtelenül igazságtalannak, az UEFA „kegyének” tartanám, ha a dánok továbbjuthatnának.
5. csoport:
Nem hiszem, hogy a csoportmérkőzések rajtján sokan gondolták, hogy 2018. augusztus 29-én nem Németország áll majd az 5. csoport élén. Márpedig, egyelőre Izland a listavezető, és az északiaknak „csak” annyi kell az üdvösséghez, hogy 4 pontot szerezzenek utolsó két, egyaránt hazai mérkőzésüket. Nehezíti persze a leckét, hogy szeptember 1-én Németország, 4-én pedig Csehország látogat Reykjavikba… Emlékezhetünk rá, Izland idegenben, 3-2-re legyőzte a Frauen Nationalelfet, pedig, a németeknek akkor még Marozsán Dzseniferük is volt – most pedig nincs.
6. csoport
Olaszország – óriási fölénnyel – megnyerte a csoportot, és már világbajnoki résztvevő. Az utolsó két játéknapon a belgákra kell figyelnünk, akiknek alkalmasint csak két győzelemmel lenne esélye arra, hogy előkelő helyre kerüljenek a csoportmásodikok között. Tessa Wullaerték pénteken Botosaniban Románia, majd kedden otthon Louvain-ben Olaszország ellen játszanak.
7. csoport:
Spanyolország már készülhet a szomszédolásra, csapata ott lesz, a jövő nyáron, június 7-e és július 7-e között rendezendő vb-n. A spanyolok – csakúgy, mint az olaszok – százszázalékosak a selejtező-sorozatban. Ahhoz, hogy ez így is maradjon, pénteken Finnországot, kedden Szerbiát kell legyőzniük. A 7. csoportban Ausztria és Finnország harcol a második helyért, pontosabban, a pótselejtező lehetőségéért. A legutóbbi Eb meglepetéscsapata, Ausztria áll jobban, ráadásul otthon játszik kedden a finn válogatottal – de valószínűleg még egy esetleges bécsújhelyi győzelem sem elég a továbblépéshez.