Gyorshírként
Kezdőlap / Hírek a nemzetközi női labdarúgásból / A holland csapat megindult a francia határ felé
Lineth Beerensteyn fejelte a bredai pótselejtező első gólját (Fotó: fifa.com)

A holland csapat megindult a francia határ felé

Október első, hosszú hétvégéjén – a FIFA-napokat kihasználva – számos barátságos, felkészülési mérkőzést játszanak a világ női válogatottai (íme, néhány: Csehország–Szlovákia 2-0, Észtország–Lengyelország 0-3, Svédország–Norvégia 2-1, Franciaország–Ausztrália, Le Sommer duplájával 2-0, ma ebédidőben pedig Anglia–Brazília és Finnország–Kína meccsek lesznek), de a fókuszban természetesen a vb-kvalifikáció európai pótselejtezői állnak.

Európából 9 ország csapata vehet majd részt a jövő nyári világbajnokságon. A házigazda Franciaország automatikusan résztvevő, és a „Kékek” mellett kvalifikálták magukat az európai selejtező csoportgyőztesei: Olaszország, Spanyolország, Anglia, Skócia, Norvégia, Svédország és Németország.

A kilencedik hely a négy legjobb csoportmásodik – Hollandia, Dánia, Svájc és Belgium – rájátszása győzteséé. A hadakozó kvartett pénteken, az „elődöntőben” csapott össze először.

Hollandia meglepően simán győzte le 2-0-ra a dán válogatottat – annak ellenére például, hogy Vivianne Miedema, az Arsenal Ladies (korábban pedig a Bayern München) támadója például a kispadon kezdte csak a meccset, az utolsó húsz percre állt be. Az Oranje Vrouwen két gólt lőtt az első félidőben, és ebben főszerep jutott Shanice van de Sendennek, aki szerintem a világ legjobb szélső-támadója, függetlenül attól, hogy nem mindig fér be klubcsapatába, az Olympique Lyonnais-ba.

A 21. percben a bayernes Lineth Beerensteyn, Van de Sanden passzából szerezte az első gólt, majd a fordulás előtt a narancssárga tűzgolyó maga is vágott egyet – ez lett a végeredmény, a dánoknak (a fedélzeten Pernille Harderrel, Nadia Nadimmal, Theresa Nielsennel és a többi ásszal) nem volt válasza.

A másik párban, Belgium – a Franciaországban, Montpellier-ben profiskodó Janice Cayman találatával – már az 5. percben előnyt szerzett, amit azután tartott is majd’ egy órán át. A második félidőre beállt Alisha Lehmann az 55. percben egyenlített, ám a belgák – Laura de Neve góljával – szinte azonnal visszavették a vezetést. Már mindenki azt hitte, ez a 2–1 marad a végeredmény, ám a 90. percben Leahmann másodszor is beköszönt, döntetlenre mentve a párbaj idegenbeli mérkőzését.

Kétségtelen, hogy a „meccs embere” a kétgólos cserecsatár, Alisha Lehmann, a svájciak nyáron a West Ham Unitedhoz szerződött tinisztárja, ám feltétlenül megérdemel egy bravót a szövetségi kapitány, a közben fél fenékkel már a német Frauen Nationalelf kispadján ülő Martina Voss-Tecklenburg is, aki újfent bizonyítja, hogy a női futball világának egyik legkiválóbb szakembere.

Folytatás, a visszavágókkal, kedden Dániában és Svájcban. Az előzetes esélylatolgatás is úgy hangzott, amely gárda megnyeri a legutóbbi Európa-bajnokság két döntősének párharcát, az lesz ott a vb-n – ez továbbra is áll, masszív holland előnnyel.